دم اسبی
فیتو - نمایندگی رسمی ایران - دم اسبی
دم‌اسب ازجمله گیاهان دارویی است که از قدیم در اروپا و چین بکار می‌رفته‌ است. در فارسی به آن «دم‌اسبی»، «دم‌اسب» و «علف هفت‌بند» نیز می‌گویند. در کتب طب سنتی بانام‌های «ذنب الخیل» و «ذنب الفرس» از آن نامبرده شده است. دم‌اسب چون دارای مقدار زیادی سیلیس است بنام سیلیس Silica نیز معروف است.
دم‌اسب ۲ نوع ساقه هوایی دارد. ساقه‌ای که به رنگ قرمز است و در اوایل بهار ظاهر می‌شود و دیگری ساقه نازک که به رنگ سبز بوده و بعدازآن رشد می‌کند و مصرف طبی دارد.
در گیاه دم‌اسب وجود روغن چرب، سیلیسیک‌اسید، لینولئیک اسید، اکیستونین، اکیستیک اسید و اکیستین تأییدشده است. بعلاوه در گیاه یک ماده تلخ و مقدار کمی اکسالیک اسید، مالیک اسید، نوعی ساپونین و... وجود دارد. در گیاه تازه ۱۵-۳ درصد و در خاکستر گیاه تا ۷۰ درصد سیلیس یافت می‌شود.
در آلمان از این گیاه به‌عنوان مدّر و بند آورنده خون استفاده می‌شود. در موارد استسقا، سنگ کلیه و ناراحتی‌های کلیوی تجویز می‌شود. خاکستر گیاه برای رفع اسیدی معده و سوءهاضمه استفاده می‌شود. در مناطق خاور دور و در چین معتقدند که گیاه دم‌اسب برای بند آوردن خونریزی مفید است. دم‌اسبی غنی از مواد معدنی سیلیکون، پتاسیم و کلسیم است. دم‌اسبی به تقویت، درخشش و بهبود خاصیت ارتجاعی مو کمک می‌کند.

نام فارسی گیاه: دم‌اسبی
نام انگلیسی گیاه: HORSETAIL
نام علمی گیاه: Equisetum arvense

کاربردها:‌ شامپو فیتو دنسیوم، شامپو فیتو جوبا، شامپو فیتو رام، شامپو فیتو سدرت، شامپو ضد شوره فیتئول اینتنس.

نظرات (0)

برای ثبت نظرات خود لازم است وارد سایت شوید
ورود عضویت